Autor:
Erakogu

Kas luua oma ettevõte või minna palgatööle?

Oma ettevõtte loomine on Eestis suhteliselt lihtne. Kuna tööturul on seis kaootiline, siis paljud seda teed ka lähevad. Kumb variant aga tegelikult parem, seda näitavad vaid aeg ja kogemused. Öeldakse ju, et inimene õpib oma vigadest, kuid tark inimene teiste omadest.

Denis Georgijev (28) lõi kõigepealt oma ettevõtte, kuid nüüd jagab oma aega selle ja palgatöö vahel Kaitseressurside Ametis ning nõustus oma kogemustele tuginedes valiku tegemiseks nõu andma, sest tema hinnangul ei peagi tegelikult valima. Saab ka mõlemat korraga!

Kuidas üldse sündis idee oma ettevõte luua?
Algselt plaanisin ma peale ajateenistust minna Kaitseväe akadeemiasse, kuid pärast selle läbimist tundsin, et soovin teha siiski midagi ise ning olla ise enda aja peremees. Üks lapsepõlve sõber kandideeris Tartu Ülikooli Pärnu kollledži ettevõtluse ja projektijuhtimise suunda ning tundsin, et ettevõtlus võib olla just see läbi mille saan endale vabadust luua ja teha seda, mis mulle meeldib. 
Nii otsustasin minagi sama õppima minna. Kolledži kolme aasta jooksul tegin igal aastal praktikat oma sõbra ettevõttes, mis pakub video ja foto teenust. Sealt saingi esmase lükke oma ettevõtte loomiseks.

Ettevõtte loomiseks ju otseselt spetsiifilist haridust tarvis ei lähe…
Ega ettevõtte loomiseks ei olegi jah haridust vaja. On vaja head ideed, pealehakkamist ning järjepidevust! Tänapäeval on tegelikult võimalik kõike õppida ka läbi interneti, kuid ma isiklikult arvan, et vähemalt bakalaureuse kraad võiks olla juba puhtalt silmaringi avardamiseks. 

Mida haridus Pärnu kolledžis sulle andis?
Õpingud ülikoolis võimaldasid väga palju uusi kontakte ning see mängib ettevõtluses suurt rolli. Kursakaaslastest võivad saada tuleviku koostööpartnerid või tuleb lausa idee koos mingit äri alustada. Tahes tahtmata tuleb ette olukordi, kus saad omale kliente just läbi tutvuste. Ma arvan, et mouth-to-mouth turundus on väga võimekas ning selleks ongi heade suhete loomine ning hoidmine ülimalt oluline.
Tähtis on ka see, et tunneksid ettevõtjana end enesekindlalt ning julgeksid ja oskaksid oma klientidega suhelda. Kuna õpingute jooksul pidi tegema väga palju presentatsioone ning oma seisukohti põhjendama ja kaitsma, siis see andis palju enesekindlust inimeste ees esinemiseks. 
Mida julgemalt ja selgemalt suudad nii oma klientide kui ka koostööpartneritega suhelda, seda tõsiemalt sind võetakse ning professionaalsem välja näed.

Kui on sündinud kindel soov oma ettevõte luua, siis millega tuleks kindlasti arvestada?
Kõige tähtsam ettevõtte loomisel on arusaam, et see ei pruugi koheselt tulu tootma hakata vaid algselt pead sellesse investeerima, mitte alati finantsiliselt kuid kindlasti ajaliselt. Hea on see, kui on olemas mingisugune algkapital, aga see ei ole kõige tähtsam. 
Tähtsam on siiski hea idee ning julgus alustada miskit, mis võib ka läbi kukkuda. Ebaõnnestumine on ka väga tähtis, sest ebaõnnesutmiste pealt õpib ning areneb palju. Iga ebaõnnestus suurendab õnnestumise protsenti. Ka mina olen ebaõnnesutnud ning saanud oma õppetunnid tänu millele olen targem otsuste langetamistel ning tean mida tulevikus vältida.
Hea mõtlemisviis on ka see, et lõpude-lõpuks ei müü ega paku sa teenust ega toodet, vaid lahendust mingisugusele probleemile, mis su sihtgrupil on. Inimene ei osta omale panni ostmise pärast, vaid sellepärast, et ta soovib teha süüa ning panni ostes saab ta seda teha. Ehk tähtis on mõista oma potentsiaalse kliendi vajadusi ning soove.
 

Mis algusfaasis kõige rohkem muretsema pani?
Üks asi mille üle ma algselt muretsesin oli majandusaastaaruande esitamine. Kuigi kolledžis sai raamatupidamist õpitud, siis oli ebakindel tunne, kuna iga väikenegi eksimus lööb bilansi sassi ning see tekitas stressi. 
Esimese majandusaastaaruande koostamisel sain aga aru, et tegelikult ei ole seal miskit rasket. Suureks abiks olid järjekordselt sõbrad ning tuttavad, kes oskasid nõu anda ning aidata. Kinnitus jällegi sellele, et tutvused on tähtsad.
 

Kuidas esimesed sammud värske ettevõtte juhina siis lõppkokkuvõttes kulgesid?
Sujuvalt, kuna tegin selleks ettevalmistusi juba kolmanda aasta lõpus õpingute ajal. Õppisin ise juurde WordPressi platvormi kasutamise ning uurisin mida kõike on vaja oma kodulehe loomiseks. Panin paika algse plaani, kust ja kuidas kliente otsida ning soetasin omale esmase vajamineva tehnika. 

Kas oli ka midagi üllatavat?
Üllatuseks oli pigem see, kui lihtne on ettevõtet registreerida. Arvasin, et see on pikk ja keerukas protsess, kuid tänu sellele, et oleme e-riik, sai seda teha väga kiirelt ja lihtsalt. Siinkohal tahan välja tuua, et tähtis on asju ette planeerida ning ennetada tahtmatuid olukordi, kui nendega tagantjärele tegeleda. Hea plaan on juba pool võitu!
 

Ometi teed praegusel hetkel ka palgatööd. Miks nii?
Kõige suuremad kaks põhjust, miks otsustasin minna palgatööle ning tegeleda oma ettevõttega nö. kõrval hobina andis aastaid tagasi covid, kuid ka soov teha elus muudatusi ning teha tööd millel on suurem missioonitunne. 
Täna töötan Kaitseressusside Ametis turundusspetsialistina ning nädalavahetusi sisustan pildistamise ning filmimisega. Arvan, et kui ma ei oleks peale kolledži lõpetamist asutanud oma ettevõtet ning saanud läbi selle kõik need kogemused, ei oleks ma hetkel ka Kaitseressursside Ametis tööl. 
 

Kas ettevõtte loomine andis siis palgatööle kandideermisel eeliseid?
Oma ettevõtte loomine andis mulle võimaluse näha kogu tervikut, kuidas peaks üks ettevõtte toimima. Tänu sellele oskan ma ka täna turundusspetsialistina teha targemaid otsuseid.
 

Milliseid väljakutseid esitab ettevõtte juhtimine täistöö kõrvalt?
Kahte tööd korraga teha on päris ajakulukas, seepärast kategoriseerin oma ettevõtet nüüd pigem hobiks. Teen seda kui on aega ja tahtmist. Siinkohal on tähtis leida tasakaal, et end mitte läbi põletada. 
Kahel rindel täie rauaga töötades võib kindel olla, et ühel hetkel väsid nii füüsiliselt kui ka vaimselt lihtsalt ära. Seega tuleb luua endale prioriteedid ning ei tohi unustada ka oma peret, lähedasi ja sõpru. 
Tööd tehes peab seda ka nautima! Pikas perspektiivis ei vii töötamine ainult töötamise ning raha teenimise nimel väga kaugele. Selles peab olema midagi enamat. Olgu see siis armastus oma töö vastu või missioonitunne, mis enda vajadusi rahuldab.
 

Kumb siis ikkagi parem variant oleks, kui valima peaks – oma ettevõte või palgatöö?
Ma arvan, et palju sõltub sellest, mis valdkonnas tööd tehakse ning ka sellest, mis ümberringi maailmas toimub. Ma ei julgeks väita, et esimene või teine on parem. Keegi ei osanud ette näha covidit ning selle tagajärgi. 
Samuti tulevad ette sõjad, mis mõjuvad majandusele ning selle all kannatavad kõik. Eks siin mängib veidi rolli  ka õnn, kus valkonnas parasjagu tegutsetakse. Samal ajal kui mõnes valdkonnas läheb halvasti, võib teine valdkond olla õitsemas.


10 nõuannet inimesele, kes hakkab oma ettevõtet looma

  1. Tee võimalikult palju eeltööd. Ettevõtluse alane haridus annab vajalikke teadmisi. Ja ui ei tea või ei oska, siis ära karda uurida kelleltki, kes oskab ja teab. Nagu öeldakse - küsija suu pihta ei lööda!
  2. Kui ettevõtte alustamine vajab algkapitali ning sellesse investeerimist, siis mõtle läbi mis saab, kui ettevõtte käima ei lähe. Alati peab olema plaan B!
  3. Ole enesekondel juba esimeste klientide ning koostööpartneritega suheldes. Kui sina ei usu oma pakutavasse tootesse või teenusesse, kes siis veel!?
  4. Loo omale süsteem ning ole järjepidev.
  5. Tulemuste analüüsimine ning nendest järelduste tegemine on tähtis. See võib tunduda tüütu tegevusena, kuid ilma tulemuste analüüsita ei ole võimalik teha ka parendusi.
  6. Ära anna kergelt alla! Kindlasti võib tulla ette olukordi, kus on raske.  Pea meeles, et rasked ajad loovad tihtipeale uusi võimalusi!
  7. Suhtlemisoskus ning inimeste mõistmine aitab ka väga palju kaasa. Kuna ise olen suhteliselt avatud inimene ning olen andnud kolledžis vabaainet ja pidanud kõnesid sadade inimeste ees, andis see mulle juurde väga palju enesekindlust. 
    Samuti olen ma alati arvanud seda, et hästi presenteerida saab ainult miskit, milles oled väga teadlik. Raske on veenda kedagi osta/kasutada midagi, mida sa ise ei kasutaks või ei tea miks see hea on.
  8. Minu jaoks mängised ettevõtluses väga suurt rolli tutvused ning see on miski, millele ma olen rõhunud. Üksi, ilma kellegi abita läbi lüüa on päris raske ning pigem õnn. Peab oskama leida lahendusi ning lahendusteks on vahepeal teised inimesed, kes oskavad sinu ühte või teist probleemi lahendada. Kõike ei tule alati ise teha.
  9. Kui ei ole tutvusi siis on alati abiks Google. Googeldamise oskus on ka oskus!
  10. Peab olema nutikas probleemide lahendaja ning kastist välja mõtleja!
     

Ettevõtlus ja projektijuhtimine 

  Päevaõpe ja sessioonõpe (koolis käiakse kord kuus, üldjuhul K–P)

  Õpingute kestus 3 aastast

  Õppetöö toimub Pärnus TÜ Pärnu kolledžis (Ringi 35, Pärnu)

  Õppekohti on päevaõppes 30 ja sessioonõppes 30

   Õppimine päevaõppes on tasuta. Sessioonõppes on õppetasu 1250 € semestris või 70 €/EAP

  Vastuvõtt kuni 26.06.2024

 

VAATA ÕPPEKAVA

ESITA AVALDUS (tähtaeg 26.06.2024)

 

 

Tutvusta tudengivarjule Pärnu kolledžit!

Üle 830 avalduse: Pärnu kolledžis käib tihe rebimine!

Tartu Ülikooli Pärnu kolledž

Täna südaöösel lõppeb vastuvõtt Tartu Ülikooli Pärnu kolledžisse!

Pärnu kolledži õppekavade infotunnid 2024

Pärnu kolledž ootab uusi õppijaid. Vastuvõtt kestab kuni 26. juuni 2024